Newsletter / TS Raport 
Zamów

Targi K - Wtryskarki BOY 

14 października 2016

Będziemy do Państwa dyspozycji na stoisku naszego partnera - Hala 13 / A43

Procan ALPHA ® 4 - Nowa generacja sterowania

Po raz kolejny Targi K będą platformą do prezentacji nowej generacji sterowania maszyn Procan ALPHA. Niemiecki producent firma BOY przedstawia na swoim stoisku najnowszą wersję Procan ALPHA®4, która wyposażona jest w wiele nowych funkcji. Ważną cechą jest np. dostęp do sterownika wtryskarki poprzez serwer OPC-UA.

Udoskonalone funkcje Procan ALPHA ® 4:

 • Znacznie ulepszone funkcje MES (Manufacturing Execution System)
 • Zwiększona dokładność pozycjonowania ze względu na poprawę pomiaru analogowego; dokładność rejestracji liniałów została zwiększona o współczynnik 10.
 • Podwojenie dokładności regulacji temperatury oraz zmniejszenie wartości tolerancji o połowę
 • Zwiększona wydajność procesora; czasy reakcji zostały zwiększone o współczynnik 8 - lub nawet więcej - (np. Highspeedtask 125 μs zamiast 1000 μs w poprzedniej wersji)
 • Zależne od ciśnienia hydraulicznego przełączanie na docisk z jednoczesną kontrolą położenia ślimaka
 • Zwiększona stabilność czasu cyklu; odchylenia tolerancji mniej niż 10 milisekund
 • Przygotowane dla wszystkich rodzajów napędów wtryskarek
 • EUROMAP 77

Według Franza-Josefa Ludwiga, szefa działu konstrukcji elektrycznej w fi rmie BOY: „Najbardziej znaczącą różnicą jest programowanie graficzne sekwencji dzięki nowej generacji”, i dodaje „proponujemy zupełnie nową jakość sterowania wtryskarkami. Funkcje takie jak sterowanie rdzeniami, czasy opóźnień, programowalne wejścia/wyjścia i wiele innych można teraz dowolnie zaprogramować w sekwencji sterowania”.

Przy opracowywaniu nowego sterowania zwrócono również szczególną uwagę, aby zachować intuicyjny interfejs. Dzięki temu przejście do nowej wersji będzie dla użytkownika bezproblemowo i łatwe.

Wraz z rozwojem sterowania Procan ALPHA ® 4 BOY ugruntowuje swoją pozycję lidera również w technologii sterowania. Na Targach K 2016, zostanie pokazanych 6 maszyn z nowym sterowaniem. Premiera rynkowa Procan ALPHA ® 4 - początkowo dostępne jako wyposażenie opcjonalne - odbędzie się wiosną 2017r.

Multi – Drive -  Rozszerzenie serwonapędu

BOY pokaże na przykładzie wtryskarki BOY100 E, swoją niedawno opracowaną i opatentowaną koncepcję Multi – Drive. Na tej maszynie, przy wykorzystaniu 24-gniazdowej formy, będą produkowane zakrętki do butelek wody mineralnej. Duży prześwit między kolumnami i duża maksymalna odległość między stołami wtryskarki BOY100 umożliwiają pracę form o tak dużych gabarytach.

Nową cechą Multi – Drive jest to, że dwie pompy napędzane serwomotorem mogą pracować równolegle. W zależności od zastosowania, wydajności obu pomp napędzanych serwosilnikami mogą być indywidualnie dostosowane do równoległych ruchów i funkcji w cyklu wtryskowym.

Według producenta współdziałanie obu napędów hydraulicznych pozwala na osiągnięcie funkcjonalności w pełni elektrycznych wtryskarek w punkcie dokładności jak i prędkości przy zachowaniu zalet maszyn hydraulicznych.

Oprócz zwiększenia wydajności maszyny Multi – Drive ma również szereg innych technicznych zalet.

 

Wtrysk i rozdmuch w jednym - Nowe możliwości pokazane na BOY 60 E

Do tej pory procesy wtryskiwania i rozdmuchu odbywały się na dwóch oddzielnych maszynach. Na stoisku BOY będzie można zobaczyć efekt pracy nad połączeniem obu procesów. Buteleczki do kropli do oczu będą produkowane na wtryskarce BOY 60 E przystosowanej do produkcji medycznej na formie wyprodukowanej przez firmę Schreck Kunststoff technik GmbH.

W pierwszym etapie wtryskiwane są cztery preformy, które następnie - po obrocie wkładki formy o 180º - są rozdmuchiwane sprężonym powietrzem do rozmiarów gotowych buteleczek.

Buteleczki na krople do oczu zostaną pakowane bezpośrednio po wyjęciu z formy w obrębie czystej strefy formy, a następnie transportowane za pomocą transportera taśmowego.

Technologia wtrysku z rozdmuchem nadaje się do mniejszych pustych brył, takich jak butelki do kosmetyków, żywności lub farmacji. Koszt maszyny - w tym przypadku wtryskarki BOY - jest znacznie niższy od kosztu rozdmuchiwarki. Jedną z korzyści tej technologii jest możliwość precyzyjnego wytwarzania bardziej skomplikowanych konturów na szyjce butelki, co w tradycyjnym procesie rozdmuchiwania jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu.

Dzięki opracowanemu specjalnie do tego zastosowania systemowi GK firmy Heitec Heißkanaltechnik GmbH preformy są wtryskiwane bezwlewkowo, tak aby zminimalizować odpady. W przeciwieństwie do rozdmuchu, produkcja butelek tą technologią zamyka się w jednym procesie. Nie ma potrzeby usunięcia naddatku materiału potrzebnego do uszczelnienia w procesie rozdmuchu.

 

Produkcja, etykietowanie, napełnianie - Wszystko w jednym

Kolejnym rozwiązaniem, które pokaże BOY na targach K 2016, to całkowicie automatyczny system dla produkcji, etykietowania i ewentualnie napełniania szklanek. Na wtryskarce BOY 35 E VV będą współpracować ze sobą dwa roboty. 

Oba sześcioosiowe roboty są kompaktowo zintegrowane na tylnej obudowie maszyny. Pierwszy robot wyjmuje szklankę i przenosi ją do stanowiska etykietowania, w którym naklejana jest jedna z siedmiu różnych etykiet. Następnie robot umieszcza szklankę na stanowisku pośrednim.

Drugi robot chwyta zaetykietowaną szklankę i umieszcza ją na przenośniku taśmowym dla gości targowych.

Alternatywnie, odwiedzający targi mają możliwość otwarcia strony na smartfonie przy użyciu kodu QR i wprowadzenie swoich danych. Przez to pierwszy robot otrzyma polecenie etykietowania szklanki z danymi odwiedzającego. Następnie drugi robot zabiera
szklankę i napełni go piwem. Na końcu napełniona szklanka będzie przeniesiona przez robota ze strefy produkcyjnej, a wtedy będzie można bezpiecznie zabrać szklankę z piwem z uchwytu robota.

Handling LR5 - Robot liniowy z serwonapędem

Kolejną nowością na stoisku będzie system automatyzacji LR 5 dla wtryskarek do 1000kN. Nowa propozycja robota liniowego z serwonapędami to ciekawa propozycja z dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Obsługę trzech osi oraz ruchów chwytaka umożliwia intuicyjne sterowanie. Użytkownik może skutecznie sterować ruchami robota LR 5 bez konieczności posiadania dogłębnej wiedzy specjalistycznej. Synchronizacja sekwencji wtryskarki oraz robota jest zintegrowana w sterowaniu wtryskarki Procan ALPHA®. Jako interfejs danych wykorzystywany jest Euromap 67.

System automatyzacji LR 5, przeznaczony do zastosowania z wtryskarkami wielkości BOY 35E do BOY 100E, wyposażony jest w napęd „Made in Germany”. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe są wykonania indywidualne z różnymi długościami osi. (oś X - 300 mm oraz 500 mm, oś Y - 600 mm, 800 mm i 1000 mm, oś Z - 950 mm, 1500 mm, 2000 mm). Obrotowy i uchylny chwytak systemu LR 5 posiada nominalny udźwig do 5 kg.

 

Jednostka wtryskowa SP 170 - BOY 50E i BOY 60E bardziej funkcjonalne

Na stoisku będzie można zobaczyć również wtryskarkę BOY 50 E z nową jednostką wtryskową SP 170. Uzupełnia ona dotychczasową ofertę BOY pomiędzy SP 82 oraz SP 205.

Zauważyć można krótszą konstrukcję tej jednostki wtryskowej. Dzięki temu BOY 50 E i BOY 60 E wyposażone w tą jednostkę zajmują powierzchnię zaledwie 3,39 m². Wtryskarka jest o 27 cm krótsza. Zatem maszyny BOY z tą jednostką wtryskową są jeszcze bardziej kompaktowe.

Kompaktowa obudowa nowej jednostki oferuje też inne korzyści:

 • znacznie lepszy dostęp do leja podczas pracy
 • łatwiejsze podłączenie urządzeń peryferyjnych jak np. suszarki i transportery
 • prostsze wychylenie jednostki plastyfi kacji podczas przezbrojenia wtryskarki

Nowa jednostka wtryskowa dostępna jest ze ślimakiem 28 mm, 32 mm, 38 mm oraz 42 mm i zapewnia maksymalną objętość wtrysku do 173 cm³ i maksymalne ciśnienie wtrysku do 2.210 bar.

Na górę