Newsletter / TS Raport 
Zamów

Dlaczego FRIGEL i WADIM PLAST ? 

17 stycznia 2018

Lider grupy Wadim COOL Marek Bronikowski rozmawia z LORENZO MARINARI z FRIGEL.

LORENZO MARINARI Dyrektor Departamentu Sprzedaży dla Europy Wschodniej FRIGEL FIRENZE

Jak długo trwa współpraca firmy FRIGEL i Wadim Plast ?
Znamy się od blisko 15 lat. W tym czasie dostarczyliśmy i uruchomiliśmy wspólnie ponad 100 większych i ok. 300 mniejszych instalacji chłodzenia, z największą instalacją we Wrocławiu w firmie LG o 2400 kW mocy chłodzenia. Mamy też uruchomionych w Polsce kilkanaście systemów ECODRY. Polscy klienci powoli przekonują się do tego rozwiązania i jego mocnych stron.

Wadim Plast jest firmą wyspecjalizowaną w sprzedaży urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz produkcji wtryskowej i produkcji narzędziowej. W ramach Grupy Wadim COOL, zajmuje się projektowaniem, doradztwem oraz sprzedażą urządzeń chłodniczych FRIGEL . Zapraszam do współpracy z tą firmą, mogę polecić ją jako uczciwego i solidnego partnera.

Dlaczego klienci mają wybrać systemy chłodzenia FRIGEL?
Firma FRIGEL Firenze jest jedną z największych firm w Europie i na świecie, specjalizującą się w gotowych rozwiązaniach w zakresie inteligentnych systemów chłodzenia przemysłowego.

FRIGEL od założenia w 1960 ma na swoim koncie ponad 6 000 instalacji chłodniczych na całym świecie. Oferuje największym producentom wydajniejsze, bardziej energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu umacniają oni swoją przewagę konkurencyjną.

FRIGEL z siedzibą główną we Florencji ma zasięg ogólnoświatowy, z przedstawicielstwami praktycznie w każdym kraju europejskim,
a także w USA, Brazylii, Tajlandii i Australii.

Jakim kluczowym produktem możecie się pochwalić?
Wśród wielu ciekawych produktów firmy FRIGEL znajduje się system ECODRY – unikalny, inteligentny system chłodzenia przemysłowego w obiegu zamkniętym, który w znacznym stopniu obniża zużycie wody i energii oraz maksymalizuje
produkcję. Ilość instalacji ECODRY na całym świecie można liczyć w tysiącach.

Frigel oferuje również centralne agregaty chłodnicze, a także pełną gamę precyzyjnych, mobilnych termostatów i mikrochłodziarek, w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb i różnych zastosowań.

Czy może Pan przybliżyć działanie systemu ECODRY?
ECODRY to system oparty na bardzo intensywnym odbiorze ciepła idącym w parze z precyzyjną stabilizacją temperatury w procesie produkcji z dokładnością do 0,1°C. Odbiorniki ciepła to w tym przypadku specjalne stanowiskowe termostaty TURBOGEL i mikrochłodziarki MICROGEL . Medium chłodzone jest więc do wymaganej temperatury w pobliżu formy wtryskowej, wtedy gdy jest
to potrzebne i gdzie jest potrzebne. Na przykład MICROGEL DUO jest wyposażony w dwie pompy o wysokim przepływie, po jednej dla każdej strefy chłodzenia, skracając tym samym czas cyklu i zwiększając wydajność produkcji. Dwie strefy działają niezależnie od siebie, co umożliwia optymalizację parametrów roboczych procesu takich jak temperatura, ciśnienie i przepływ.

Oczywiście od tych urządzeń należy też odebraćciepło. Tym procesem zajmuje się już specjalna chłodnia wentylatorowa z opatentowaną komorą adiabatyczną, umieszczoną pod wymiennikami, pozwalającą na utrzymanie temperatury na wyjściu z chłodni w granicach 30-33°C w gorące dni. Takie zlokalizowanie komory adiabatycznej pozwala na pełną ochronę wymienników, w porównaniu do standardowych rozwiązań kierujących strumienie wody na wymienniki, powodujących osadzanie się kamienia i szybkie ich zużycie,
pomimo stosowania półśrodków, w postaci specjalnych filtrów ochronnych, które zmniejszają skutecznie odbiór ciepła. Chłodnia doskonale odbiera ciepło od układów olejowych maszyn i urządzeń.
System ECODRY funkcjonuje jako jeden obieg redukując tym samym koszty budowy instalacji dwuobiegowej i jej izolacji cieplnej (nie tylko przeciwroszeniowej). Jest systemem bardzo mobilnym tzn. możemy dokonać rozbudowy wraz z dostawianiem następnych odbiorników ciepła, np. wtryskarek.

 

Na czym jeszcze polega Państwa przewaga ?
Dzięki technologii zdalnego monitorowania, Frigel jest w stanie monitorować procesy zachodzące we wszystkich zainstalowanych systemach. Informujemy Klientów o działaniu ich systemu na bieżąco, wysyłając raporty o każdej optymalizacji parametrów pracy wykonanej online.

Dodatkowo, w ramach opatentowanego systemu ECODRY możemy zapewnić znaczne zmniejszenie zużycia wody procesowej, energii elektrycznej i kosztownego wykorzystania chemii. Oszczędzamy pieniądze i czas naszych klientów, dzięki czemu poprawiamy rentowność firm. W przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań, chłodzenie FRIGEL prawie całkowicie wyeliminowało wykorzystanie chemii w procesie. W porównaniu ze zużyciem energii elektrycznej chłodzonego powietrzem centralnego agregatu
chłodniczego, który zwykle wykorzystuje 0,23 kWh/kW (0,8kwh/Tona), modułowy system ECODRY zużywa tylko 0,015 kWh/kW (0,05kWh/Tona), dzięki czemu uzyskujemy oszczędność rzędu 95%.

Wg naszych szacunków, wspólne działania pro--środowiskowe obniżyły emisję CO2 o około 160 Ton rocznie.

 

Mobilne termostaty i mikrochłodziarki

A co z jakością i niezawodnością ?
Nasze systemy utrzymują bardzo wysoką czystość wody przy jednoczesnym zminimalizowaniu procesu jej uzdatniania. Oznacza to, że cały system jest bardziej przewidywalny od strony odbioru ciepła, wymaga znacznie mniej prac konserwacyjnych, oferuje znacznie większą i stabilną wydajność.

Narzędzia do optymalizacji wydajności, takie jak internetowa technologia zdalnego monitorowania, ułatwiają także maksymalizację czasu pracy i żywotności urządzeń.

Czyli sukcesem jest sprawdzony produkt i bezbłędne uruchomienie ?
Tak. Celem jest maksymalizacja zaufania do proponowanego systemu chłodzenia i do samego dostawcy systemu i usługi uruchomienia.Chcemy, aby klient miał pewność, że otrzyma wsparcie inżynierów przygotowanych na niestandardowe
rozwiązania konfiguracji, spełniające jego wymagania oraz na pełną obsługę przy uruchomieniach oraz szybką reakcję serwisu.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?
Grupa FRIGEL w 2016 roku wykonała obrót na poziomie 50 mln EUR. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2019 podwoimy tę liczbę. Idziemy bardzo mocno do przodu.

Proszę pamiętać, że stały wysiłek w znajdywaniu najbardziej efektywnych rozwiązań dla każdego klienta jest często wyzwaniem dla nowych pomysłów i postępu technologicznego.

Wadim COOL na zakończenie uruchomienia u klienta

Dziękuję za rozmowę.

Marek Bronikowski

Lider Grupy Cool

Na górę