Newsletter / TS Raport 
Zamów

Narzędzia i montaż 

27 grudnia 2018

ENESKArobotics - Inteligentny system obróbkowy

Indywidualnie dopasowany do potrzeb klienta - do szlifowania, frezowania i polerowania - COBOT - robot współpracujący, łatwy do nauczenia, do monotonnych, nieergonomicznych lub krytycznych dla zdrowia etapów pracy...

Wreszcie istnieje rozwiązanie do zautomatyzowanej obróbki powierzchni w produkcji seryjnej!

Specjaliści z JOKE TECHNOLOGY opracowali inteligentny robot do gratowania, szlifowania i polerowania, który został zaprezentowany publiczności na targach Molding Expo 2019 w Stuttgarcie.

Opisywane urządzenie to kompletna koncepcja, która powstała przez odpowiednie połączenie istniejących urządzeń, w wyniku czego powstał COBOT - robot współpracujący, który jest łatwy do nauczenia i podejmuje monotonne, nieergonomiczne lub krytyczne dla zdrowia etapy pracy.

Co to jest COBOT?

Pierwszy raz słowo cobot w literaturze pojawiło się w 1996 roku w pracach prof. Michaela Peshkina  oraz prof. J. Edward Colgate’a z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Samo słowo jest natomiast zlepkiem słów collaborative oraz robot. Prace nad cobotami zlecił fundusz General Motors w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu roboty w branży automotive.

Coboty różnią się od robotów przede wszystkim tym, że nie posiadają napędów o wysokiej mocy jak typowe roboty, co czyni je bardziej bezpiecznymi. Wyróżnia je także obły kształt oraz zaawansowany system bezpieczeństwa – między innymi kontrola siły zderzenia, definiowanie stref bezpieczeństwa i wiele więcej – tak, aby roboty mogły pracować w sąsiedztwie człowieka.

Ponadto coboty to najczęściej zwinne i lekkie konstrukcje. Dzięki temu produkcja jest bardziej elastyczna, ponieważ robota można w każdej chwili i niewielkim nakładem środków „oddelegować” do innego zadania.

Coboty łatwiej się też programuje. Interfejs jest tworzony z myślą o użytkownikach, którzy dopiero zapoznają się z robotami przemysłowymi. Najczęstszym spotykanym rozwiązaniem jest programowanie poprzez uczenie czyli pokazanie robotowi w jakich punktach ma się ustawiać.

W wielu procesach produkcyjnych konieczne jest wykończenie powierzchni. Jeśli liczba elementów, które muszą zostać usunięte, szlifowane lub polerowane jest duża, to operator musi ciągle powtarzać te same ruchy, co jest niekorzystne z ergonomicznego punktu widzenia (zespół szyja-ramię-ramię). Ryzyko dla zdrowia rośnie, szczególnie podczas pracy z materiałami, które uwalniają szkodliwe pyły.

Ponadto w przypadku obróbki końcowej wykonywanej przez człowieka jakość może się różnić, a nawet obniżyć w trakcie wykonywania zadań. W tym celu ENESKArobotics oferuje niezawodne i powtarzalne rozwiązanie, które ostatecznie pozwala zwrócić większą uwagę na szczegóły w wykończeniu.

Cobot z 6 osiami i 5 narzędziami

ENESKArobotics został całkowicie zaprojektowany i opracowany przez JOKE TECHNOLOGY. Podstawowym elementem jest sześcioosiowy robot z pięcioma różnymi napędami do różnych etapów pracy (szlifowanie, polerowanie, gratowanie lub frezowanie itp). Realizowana obróbka może być liniowa, obrotowa, do powierzchni wewnętrznych lub zewnętrznych, z różnymi narzędziami.

Zastosowanym tutaj napędem są jednostki sterujące ENESKAmicro. Robot może prowadzić narzędzie lub obrabiany przedmiot - obie wersje są możliwe do zrealizowania. Ogromna zaleta Cobota: wspiera użytkownika i współpracuje z nim. Urządzenia ochronne typu siatki zabezpieczające na ogół nie są konieczne, ponieważ robot automatycznie wyłącza się, gdy dotyka człowieka dzięki zaawansowanemu systemowi zabezpieczeń. W przypadku obróbki materiałów niebezpiecznych stosujemy specjalne osłony.

Szkolenie robota jest bardzo proste, wręcz intuicyjne. Nie mamy tu skomplikowanego programowania. Nauka polega na wprowadzeniu punktów odniesienia lub pokazaniu robotowi pożądanych ruchów. Proces nauki prowadzi klient samodzielnie lub wykonuje to firma JOKE TECHNOLOGY. Urządzenie można rozbudować o system kamer, a tym samym wykorzystać do nowych i dodatkowych etapów przetwarzania.

Stosując system ENESKArobotics możesz nieprzyjemne lub niebezpieczne etapy pracy przekazać maszynie. Brudne i monotonne czynności już Cię nie dotyczą !

Zapraszamy do kontaktu.

Na górę