Newsletter / TS Raport 
Zamów

Z wizytą w... 

20 kwietnia 2011

Ekologiczny system chłodzenia w ELDA-ELTRA

Pod koniec 2010 roku Wadim Plast uruchomił system chłodzenia w firmie ELDA-ELTRA Elektrotechnika S.A. należącej do dużej grupy Schneider Electric. Jest to światowy lider rozdziału energii elektrycznej oraz automatyki przemysłowej, zapewniającym rozwiązania łączące oprogramowanie, komunikację i usługi.

Jednym z elementów trwałego rozwoju grupy Schneider Electric jest "odpowiedzialność za środowisko”, czego przejawem jest monitoring obiektów, nowoczesne procesy produkcyjne, zmniejszanie zużycia energii, ochrona środowiska. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom zaproponowaliśmy energooszczędny system chłodzenia oleju i form pracujący na czystej wodzie.

Głównym źródłem chłodu dla procesu technologicznego i oleju maszyn jest agregat chłodniczy o mocy 300 kW składający się z dwóch sprężarek śrubowych pracujących w oddzielnych układach sprężania i rozprężania ekologicznego gazu chłodniczego R407C. Agregat chłodniczy chłodzony jest powietrzem poprzez wentylatory osiowe napędzane silnikami z komutacją elektroniczną (tzw. silniki bezszczotkowe) z płynną regulacją prędkości obrotowej. W celu zapewnienia przepływu przez parownik agregatu chłodniczego wykorzystane są dwie pompy, z których jedna pompa pracuje, a druga jest zapasowa. Pompy te zasysają wodę z wielokomorowego zbiornika.

Obok agregatu chłodniczego posadowiona jest chłodnia wentylatorowa o mocy 300 kW w wersji do automatycznego zrzutu wody. Zrzut wody realizowany jest w przypadku, gdy nie jest potrzebne w danej chwili chłodzenie, gdy jest zanik energii elektrycznej w sezonie zimowym lub gdy chłodnia znajduje się w nieoptymalnych warunkach pracy - o czym decyduje panel sterowania PMR 6 odczytujący dane z czujników temperatury i ciśnienia w systemie. Chłodnia wentylatorowa składa się z użebrowanego wymiennika ciepła i wentylatorów osiowych z silnikami bezszczotkowymi, z płynną regulacją prędkości obrotowej. W przypadku, gdy temperatura otoczenia znajdzie się w odpowiednim zakresie, nastąpi automatyczne włączenie do pracy chłodni wentylatorowej i pomocniczego zestawu pompowego. Dzięki temu włączy się tzw. freecooling (tanie chłodzenie) zmniejszający zużycie energii systemu chłodzenia. Normalnie w zestawie pomocniczym pracuje jedna pompa, a druga jest zapasowa.

Dzięki wielokomorowemu zbiornikowi specjalnej konstrukcji, system może pracować zarówno na tzw. pełnym freecoolingu (pracuje tylko chłodnia wentylatorowa zamiast sprężarkowej) lub na tzw. częściowym freecoolingu (pracuje chłodnia wentylatorowa schładzając wstępnie wodę i chłodnia sprężarkowa ochładzając do zadanej temperatury). Niniejsze rozwiązanie jest najbardziej efektywne spośród rozwiązań znanych na rynku – co przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu.

W celu zapewnienia odpowiedniego przepływu i ciśnienia na formy i olej zastosowano główny zestaw pompowy składający się z dwóch pomp Grundfoss w najwyższej klasie energooszczędności EFF1, sterowanych kaskadowo czujnikiem ciśnienia.

Nad całością pracy systemu czuwa panel sterowania, przystosowany do monitoringu w sieci internetowej. Panel sterowania zbiera dane z czujników temperatury i czujników ciśnienia optymalizując pracę chłodni sprężarkowej i wentylatorowej w celu energooszczędnej i bezpiecznej pracy systemu chłodzenia. System posiada płynny pomiar ilości wody w zbiorniku oraz automatyczne dopełnianie wody do zadanej wartości. System chłodzenia wyposażony jest w stację do automatycznego filtrowania i uzdatniania dopuszczanej wody.

Na górę