Newsletter / TS Raport 
Zamów

Roboty z serwonapędami liniowymi eDesign 

14 lutego 2016

Ekonomiczna seria robotów firmy Wemo - eDesign - została zaprojektowana zarówno do prostych zadań typu „weź i odłóż wypraskę” jak i do bardziej złożonych celów w procesie produkcji metodą wtrysku.

Seria eDesign zaczyna się od małych robotów typu 6-5 z nośnością 4 kg (masa chwytaka i wypraski), a kończy się na robotach typu 16-5 z nośnością 10 kg. Zapewnia to możliwość pracy z wtryskarkami o sile zwarcia od 25 do 800 ton.

 

Projekt i budowa

Roboty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich cena była jak najbardziej ekonomiczna, przy zapewnieniu dużej sprawności i minimalizowaniu zużycia energii. Są to najważniejsze czynniki potrzebne dla zapewnienia konkurencyjności produkcji z użyciem robota.

Ważnym elementem robota jest jego łatwy i przyjazny dla użytkownika panel sterowania.

Wszystkie komponenty potrzebne do budowy robotów pochodzą od znanych i uznanych europejskich producentów, co pozwala zachować wysoką jakość i zapewnić długi czas życia robotów.

Elastyczność

Roboty posiadają serwonapędy w 3 osiach X, Y, Z, co zapewnia ruchy równoległe robota. Dzięki serwonapedowi robot jest szybki i precyzyjny, co jest szczególnie ważne, gdy ma umieszczać zapraski w formie lub wykonywać operacje montażu. Roboty posiadają przekładnie o wysokiej sprawności. Obrót końcówki chwytającej w zakresie 0-90 stopni posiada napęd pneumatyczny (oś C).

Przyjazność dla użytkownika

Najprostszą drogą jest najszybsza droga - prowadzi ona do skrócenia czasu i obniżenia kosztów. Koncepcja systemu sterowania oparta jest na czytelnych symbolach.

Łatwość programowania

Filozofi a programowania naszego robota jest prosta - nowy użytkownik bez doświadczenia po krótkiej demonstracji oprogramowania powinien zacząć samodzielnie pracować z robotem.

Aby to zapewnić, sterownik posiada czytelne ikony i samo generujące się linie programowe. Użytkownik prowadzony jest przez różne alternatywne rozwiązania ruchu robota, co skutkuje krótkim czasem nauki.

Taki sposób programowania daje użytkownikowi unikatowe rozwiązania.

Tryb programowania obrazkowego
Nasze ikony (symbole) sprawiają, że programowanie jest łatwe i intuicyjne. Użytkownik automatycznie generuje program wybierając i wypełniając odpowiednie ruchy robota.

Tryb programowania dowolnego (free programming)
Tryb programowania dowolnego (linia po linii) pozwala na budowę programu bez żadnych ograniczeń. Używanie odpowiednich, czytelnych symboli pozwala do maksimum zwiększyć elastyczność pracy robota.

Oprogramowanie na komputer PC (opcja)
Oprogramowanie Wemo Offl ine pozwala na tworzenie programu dla robota na ekranie komputera PC – bez konieczności fizycznej obecności przy maszynie i robocie. Pozwala to na skrócenie do minimum tworzenia lub optymalizowania oprogramowania.

Panel sterowania
Nowy ergonomiczny panel sterowania typu W-HP10 posiada kolorowy, dotykowy ekran o przekątnej 5,7 cala. Sterownik zapamiętuje do 50 programów, każdy o objętości do 200 linii programowych.

W-HP10 posiada port USB, za pomocą którego można wgrywać oprogramowanie utworzone wcześniej za pomocą oprogramowania Wemo Offl ine.

Funkcja ECO
Funkcja ECO jest standardowo umieszczona we wszystkich robotach Wemo. Funkcja ta pozwala zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć czas życia komponentów robota poprzez automatyczne zmniejszenie prędkości ruchów robota po wyjeździe poza obszar roboczy formy – stosownie do zadanego czasu cyklu wtryskarki.

ROBOTY DO WTRYSKAREK O SILE ZWARCIA 25-800T

Artykuł ukazała się w TS 76/2016

Autor: Piotr Janasik

 

Na górę