Newsletter / TS Raport 
Zamów

Wtryskarki i peryferia 

16 marca 2020

Technologie XXI wieku w elektrycznych wtryskarkach JSW

Wtryskarki JSW serii ADS to połączenie innowacji i prostej budowy. Każdy z układów napędzany jest poprzez indywidualny serwomechanizm. Dzięki temu istnieje możliwość realizacji ruchów równoległych, takich jak wypychanie detali podczas otwierania formy, czy rozpoczęcie wtryskiwania przed osiągnięciem pełnej siły zwarcia. Te cechy pozwalają na doskonałe odpowietrzenie formy, znaczne skrócenie czasu cyklu oraz mają wpływ na niskie zużycie energii. Każdy z serwomotorów wyposażony jest w enkoder absolutny, utrzymujący dokładność położenia układów rzędu 0,01 mm, czyli dokładności obrabiarek CNC. Taka precyzja pozwala utrzymać wysoką jakość wyrobów, stabilność produkcyjną oraz znacząco redukuje ilość odpadów.

Jednostka wtryskiwania
Dzięki precyzyjnym serwomechanizmom, kontroli obciążeń silników oraz algorytmom wtryskarki JSW są w stanie optymalizować proces wtryskiwania dzięki następującym technologiom:

HAVC High Accuracy VolumeControl
Opatentowana, technologia kontroli objętości dozowania tworzywa. Jej zadaniem jest każdorazowa stabilizacja objętości tworzywa, a więc i ciśnienia wtrysku oraz wagi produktów poprzez natychmiastowe uszczelnienie pierścienia po zakończeniu dozowania.

IWCS Injection Weight and Cushion Stability
Opatentowana technologia stabilizacji poduszki resztkowej oraz wagi wtrysku. Dzięki zastosowaniu IWCS masa płynącego tworzywa ma identyczną gęstość za każdym cyklem, co pozwala osiągnąć stabilność wagową produktów.

Electric-driven Soft Pack Servo Control
Opatentowana technologia pozwalająca na wypełnianie gniazd z optymalnym ciśnieniem. Łagodzi skoki ciśnienia podczas przełączania ciśnienia wtrysku na ciśnienie docisku. Uniknięcie skoków ciśnienia jest bardzo ważne pod względem stabilności procesu wtryskiwania.

APC Advanced Pressure Control
Opatentowana technologia pozwalająca na uniknięcie zarówno „przepakowania” formy, jak i „niedolewów”. Funkcja dostosowuje wartości do optymalnych parametrów.

Predicted control of metering
Technologia zapewniająca łagodne zatrzymywanie prędkości obrotowej ślimaka przed zakończeniem plastyfikacji. Korzyścią zastosowania tej technologii jest brak skoków przeciwciśnienia, powodujących destabilizację wagi produktów i objętości wtrysku.

Before-holding pressure deceleration Control
Technologia, która spowalnia prędkość wtrysku do optymalnej, poprzez doświadczalne przewidywanie punktu przełączenia na ciśnienie docisku. Po przełączeniu ciśnienie docisku jest utrzymywane na stałym poziomie.

Układ otwierania/zamykania

Funkcja ochrony formy

Wtryskarki JSW kontrolują własną pracę na podstawie błyskawicznych informacji zwrotnych. Czas wysyłania i odbierania tych informacji to 62 μs (około 16 razy szybciej niż w większości wtryskarek konwencjonalnych). Jest to szczególnie istotne w funkcji ochrony formy, odpowiedzialnej za wykrycie potencjalnej kolizji narzędzia lub zakleszczeń wyrobów w formie. Próby ochrony formy, które wykonano na maszynie o sile zwarcia 50 ton, nie pozwoliły na zgniecenie papierowego kubka.

Autokorekta siły zwarcia i autoadaptacja wysokości formy

Podczas produkcji forma wtryskowa nagrzewana jest poprzez: tarcie, gorące tworzywo, termostatowanie oraz system gorącokanałowy. Stal narzędzia formującego rozszerza się pod wpływem ciepła, dlatego po nagrzaniu narzędzia należy ponownie ustawić siłę zwarcia oraz wysokość formy. Technologia autokorekcji oraz autoadaptacji układu zamykania pozwala na ominięcie tej operacji. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko na czasie, ale także na kosztach eksploatacji formy oraz systemu zamykania maszyny.

Software

Operowanie 15” panelem dotykowym oparte jest o popularny system Android, dzięki czemu sterowanie maszyną przypomina obsługę tableta, czy smartphona. Można na przykład przeskoczyć do ostatnio używanych aplikacji lub użyć funkcji printscreen. Rewelacyjnym atutem zastosowania Androida we wtryskach JSW jest szereg aplikacji takich jak np. Asystent ustawiania procesu pozwalający wyeliminować wady detali czy Asystent zmiany formy i kalibracji napędów.

Podsumowanie

JSW to ponad 200 konfiguracji maszyn dobieranych do indywidualnych potrzeb produkcyjnych. JSW to japońska kultura pracy. JSW to cicha i czysta produkcja. JSW to oszczędność energii elektrycznej i wewnętrzny system chłodzenia powietrzem. JSW to satysfakcja producentów wyprasek, wynikająca z wydajności produkcyjnej oraz jakości wykonania maszyn. Wadim Plast jest autoryzowanym przedstawicielem JSW od 2008 roku i jako jedyna w Polsce oferuje wtryskarki elektryczne o sile zwarcia nawet do 3000 t.

Na górę