Newsletter / TS Raport 
Zamów

Urządzenie do mikrowtrysku - Patent BOY'a 

30 maja 2017

BOY GmbH otrzymał nowy patent, dzięki któremu firma poszerza swoje dotychczasowe portfolio.

Zarówno dla prostego wytwarzania małych wyprasek jak i produkcji części precyzyjnych i mikroelementów - jednostka plastyfikująca o średnicy 8 mm stanowi idealne rozwiązanie dla mikrowtrysku, zapewniając łagodną plastyfi kację oraz krótkie czasy przebywania tworzywa w cylindrze.

Premiera najmniejszej jednostki plastyfikującej miała miejsce po raz pierwszy na targach Fakuma 2015. Firma BOY wyznaczyła nią nowe standardy w seryjnej produkcji w dziedzinie mikrowtrysku.

Jednostka plastyfikująca uzyskuje znacznie krótsze czasy przebywania plastyfikowanego tworzywa w zwojach ślimaka bez wstępnej plastyfikacji.

Wtryskarka BOY XS z objętością zwojów ślimaka wynoszącą zaledwie 1,9 cm³ to rozwiązanie dla przetwórstwa tworzyw o dużej wrażliwości termicznej.

Przykładowo, przy produkcji na wtryskarce BOY XS mikro-płytek do osteosyntezy (zob. zdjęcie) o objętości wtrysku wynoszącej zaledwie 0,06 cm³ i wagi pojedynczej wypraski 0,078g, materiał PBT pozostaje w nowej jednostce plastyfikującej 8 mm jedynie przez około 5 minut. W porównaniu ze ślimakiem o średnicy 12 mm, czas przebywania jest mniejszy o ponad 75%, a w porównaniu ze ślimakiem o średnicy 14 mm aż o ok. 82% !

Krótkie czasy przebywania tworzywa w jednostce plastyfikującej z powodu zmniejszonej objętości zwojów ślimaka oraz łagodne przetwarzanie na zasadzie first in first out (FIFO) stwarzają duże korzyści w obróbce tworzyw wrażliwych na temperaturę.

Zakres zastosowań obejmuje wypraski dla takich dziedzin jak medycyna, motoryzacja i elektronika jak również optyka oraz mikrofluidyka. Jednostka plastyfi kująca 8 mm została włączona do oferty seryjnej firmy BOY jako opcja dla wtryskarek BOY XXS i BOY XS.

Autor: Elisabeth Wlazło

Artykuł ukazał się w TS Raport 79/2017

Na górę