Newsletter / TS Raport 
Zamów

Drukarki 3D do metalu SLM 

Drukarki 3D do metalu SLM

Technologia SLM (Selective Laser Melting)

Drukarki 3D do metalu firmy SLM Solutions Group AG pozwalają na wydajną produkcję na skalę przemysłową detali z tworzyw metalicznych typu stal nierdzewna, stal narzędziowa, stopy tytanu, stopy aluminium i inne metale, które da się sproszkować. Wykonywane metodą przyrostową detale mogą być: częściami maszyn, elementami powierzchni formującej form lub wykrojników oraz implantami.

Proces i cechy urządzeń SLM
Efekt procesu SLM jest porównywalny z gęstością, wytrzymałością i precyzją elementów odlewanych. Grubości warstw mieszczą się w zakresie od 0,05 do 0,03 mm, przyjmowane tolerancje detali osiągają 0,1-0,2 mm, zaś chropowatość powierzchni jest mniejsza niż 20 μm. Komponenty uzyskiwane w procesie SLM zawsze wykazują gęstość blisko 100%, a także spójne i jednorodne właściwości materiałowe.

  • Opatentowany, jednokierunkowy ruch podajnika, dzięki któremu jest on najszybszym systemem w swojej klasie.
  • LSR opatentowany system kontroli wypełnienia warstwy pozwala na uzyskiwanie maksymalnej gęstości.
  • Innowacyjna optyka 3D.
  • Opatentowany bezpieczny układ filtracyjny i wysoka efektywność pod względem zużycia gazu ochronnego dzięki wewnętrznej recyrkulacji gazu obojętnego przy przepływie laminarnym.
  • W standardzie wiodące oprogramowanie szybkiego makietowania do przetwarzania plików danych CAD/STL, które jest również stosowane do rozcinania na warstwy i produkcji pomocniczej.
  • Otwarta architektura oprogramowania, obejmująca moduł do aktualizacji bazy materiałowej, pozwala użytkownikowi na modyfikowanie parametrów systemu w zależności od własnych potrzeb produkcyjnych.
  • Wysoki stopień przyjazności dla użytkownika niezależnie od parametrów technicznych.

Zastosowanie systemów SLM Solutions

Wykonywane metodą przyrostową detale mogą być: częściami maszyn, elementami powierzchni formującej form lub wykrojników oraz implantami. Druk 3D w metalu wykorzystują takie branże jak: przemysł motoryzacyjny, elektronika konsumpcyjna, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz medycyna i stomatologia.

SLM dla branży narzędziowej

Podczas wytwarzania wyprasek ważnym jest nie tylko utrzymanie wymaganej jakości, ale również zmniejszenie czasu cyklu. Każda sekunda oszczędzona na czasie cyklu to zarobione dodatkowo pieniądze.

Dzięki wykorzystaniu technologii SLM, możliwa jest nowa metoda produkcji systemów chłodzenia form, która redukuje czas chłodzenia nawet do 30%. Systemy chłodzenia mogą być umieszczane bliżej powierzchni formującej formy wtryskowej i są bardzo jednolite. Pozwala to na równomierny odbiór ciepła z całej powierzchni formującej narzędzia.

Poniżej pezentujemy efekty testów różnych typów kanałów. W porównaniu z kanałem konwencjonalnym, udało się skrócić czas chłodzenia z ok. 20 sek do ok. 9-10 sek. Więcej czytaj w artykule - Druk 3D kanałów konformalnych.

 


SLM dla medycyny

Technologia SLM służy do budowy indywidualnych implantów medycznych ze stopów tytanu, z kobalt-chromu lub stali nierdzewnej. Cały implant jest generowany warstwa po warstwie o grubości 0,05mm na podstawie trójwymiarowego pliku uzyskanego wcześniej ze skanera CT. Proces budowania odbywa się w środowisku gazu obojętnego, w celu osiągnięcia najlepszych właściwości mechanicznych implantu.

SLM dla branży oponiarskiej

Technologia selektywnego stapiania wiązką lasera umożliwia produkcję form na opony w krótszym czasie, taniej, wykorzystując trójwymiarową geometrię, co nie jest możliwe przy tradycyjnej budowie form.

SLM dla branży stomatologicznej

Znaczne uproszczenie procesu wytwarzania wkrętek zęba, koron oraz innych elementów pozwala na jego przyśpieszenie. Dzięki temu czas oczekiwania pacjenta jest coraz krótszy. SLM Solutions
dostarcza specjalne stopy (CoCr) proszków dla branży stomatologicznej. Produkcja koron i mostów z wykorzystaniem technologii SLM nosi już znamiona produkcji przemysłowej nowoczesnych protez zębowych.

W ciągu zaledwie kilku godzin drukarka SLM 280HL generuje do 400 koron zębów. Dokładność części, idealne dopasowanie, wygląd mogą być precyzyjnie powielane. Modele mogą być wytwarzane bezpośrednio w wielu wersjach i w przeciwieństwie do modeli gipsowych są trwałe.

SLM dla branży lotniczej, kosmicznej i motoryzacyjnej

Dzięki możliwościom produkcji złożonych geometrycznie detali, optymalizacji produktów pod kątem użytego materiału i wagi, technologia addytywna w metalu staje się technologią przyszłości.

Drukarki 3D SLM Solutions Group AG

SLM Solutions ma w swojej ofercie drukarki o szybkości drukowania do 100 cm3/1h.

SLM 125 i SLM 280 dedykowane do produkcji jednostkowej i prototypowej

SLM 500 Maszyna dedykowana do produkcji seryjnej

Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM
Drukarki 3D do metalu SLM

Na górę